14 Ağustos 2016 Pazar

Uzaydan Dünya'yı İzlemek Mümkün (ISS)

   Dünyayı uzaydan izlemek ister miydiniz? Tanıdığınız herkes aşağıda bir amaç uğruna koştururken onların aşağıda olduğunu bilip uzayın sonsuz karanlığında bu mavi gezegeni izlemek ister miydiniz ?
  Bu imkansız değil . 2 kasım 2000 tarihinden bu yana Dünya yörüngesine yerleştirilmiş Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) birçok farklı ülkeden astronot ve kozmonota ev sahipliği yapmıştır. Uzay istasyonu demek üzerinde yaşanabilir bir yapay uydu demektir. Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya yörüngesindeki en büyük yapay uydudur.  Ve uygun koşullarda yeryüzünden çıplak gözle görülebilir. Uzaydaki en uzun kesintisiz olarak insan bulundurma rekorunu elinde tutan istasyon,uzay mürettebatını 5764gündür kesintisiz olarak barındırmıştır ve barındırmaya devam etmektedir. Bir önceki rekor, 3644 gün ile Sovyet uzay istasyonu Mir'e aitti. İstasyon zamanla azalan irtifasını arttırmak için Zvezda modülünün motorlarını veya ziyaretçi uzay araçlarını kullanır. Bir günde Dünya çevresinde 15,5 tur atar.

  Ufak bir not eklemek istiyorum. Eğer isterseniz bu istasyondan yapılan canlı yayını izleyebilirsiniz. Yani istasyonun içindeymiş gibi Dünya'yı izleyebilirsiniz. Bunun için google play'de özel bir uygulama var. Dünya'yı canlı izle adlı uygulamadan izliyorum ben. İsterseniz uygulamasız google'a ISS live yazıp izleyebilirsiniz.

  Ayrıca uzay istasyonunun içinden çekilmiş görüntüleri de bu linkten izleyebilirsiniz>>>> https://youtu.be/IqYNFcAJXuM


4 yorum:

 1. On numara bir uygulamaymış, ele aldığınız için teşekkürler. Uzaydan Dünya'nın muazzam görüntülerini sadece görsel olarak görüyorduk ama artık canlı olarak da izleyebiliyoruz. Teknoloji iyi yerlere gidiyor sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kullanıyorum açıp izliyorum sık sık gerçekten güzel bir uygulama. Çok teşekkür ederim yorumunuz için:)

   Sil
 2. Uygulama ile olmaz o iş. Ben yerinde görmek isterdim ;) Çocukken de ne çok isterdim uzayda dolaşmayı. İleride mümkün olursa da ben ölmüş olurum herhalde. NEyse sanal manal idare edeceğiz artık :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yerinde görmeyi çok istediğimden uygulamaya kaldım ben de :)) Keşke biz ölmeden gerçekleşse ki önümüzdeki tarihlerde mümkün gibi bakalım :)

   Sil