29 Ağustos 2016 Pazartesi

Bir Sonraki Durağımız : Mars

  Size yakın gelecekte insanlığın yaşaması en muhtemel gezegeni,Mars'ı anlatacağım. Yalnızca pratik bilgilerinden bahsedeceğim sıkılmayacaksınız :)
   Mars en yaşanılası gezegen olarak görülüyor.Bunun sebebi ise Mars tıpkı Dünya gibi mevsimlere sahip.Tabi bu mu sadece ? Hayır değil. Aynı zamanda son Mars keşifleriyle birlikte Mars'ın toprağının verimli olduğu,su akışına benzer hareketlerin var olduğu (su buzlarının varlığı) gözlemlendi.Aynı zamanda Mars'ta yaşam olasılığının olduğu Amerikalı bazı şirketlerin Mars'a yolculuk için bir yarışa girmesinden de tahmin edilebilir.

  Mars'ın yörüngesine oturtulmuş üç uzay aracı haricinde,birçok uzay aracı Mars'ın yüzeyine iniş yapmıştır.Ama bunlardan en donanımlısı,hala görevine devam eden ve'İleri Teknoloji 5 Robot'  yazımda da bahsettiğim Curiosity.

   Mars'ın kaç uydusu var?

 Mars'ın iki uydusu vardır. Gökyüzünde iki tane Ay olduğunu düşünün.Ne eşsiz bir manzara. Phobos ve Deimos adı verilen bu iki doğal uydu öyle Mars'ın yakınlarından geçerken Mars'a tutulup adeta etrafında dönmeye başlamışlar.Bu onların isteği dışında olduğundan mıdır bilmem ama tahmini 50 milyon yıl içinde Phobos (en büyük olan) Mars'a çarpacaktır.

   Mars'a neden kızıl gezegen denir?

Hematit ya da pas adı verilen  demiroksitten (Fe2O3)  dolayı Mars'ın yüzeyi kızıl-turuncu renktedir.

  Mars soğuk mu ?

Evet Mars oldukça soğuk .Yüzey sıcaklığının -140 dereceye kadar düştüğü bilinmektedir.

Mars'taki devasa dağ

Mars'ta bulunan Olimpos dağı,güneş sistemimizin en yüksek dağıdır. Yüksekliği 27 km'dir. Merak edersiniz ve yarın bir gün bir yerde lazım olur diye daha somut hale getirirsek bu demek ki Olimpos dokuz tane Erciyes dağını üst üste koyduğumuzdaki yükseklik kadardır. Ben gidip gördüm Erciyes çok harika bir şey ama sanırım göklere kadar uzanan bir dağ bizim için daha harika olurdu.

Marslı olsam bir yılım kaç gün olurdu?

Mars her ne kadar Dünya'dan sonra yaşam ihtimali en yüksek gezegen olsa da her konuda Dünya'ya benzememektedir. Mars dünyanın yarısı kadardır. Mars'ta bir yıl yaklaşık 686 gün sürmektedir.Mevsim süreleri daha uzundur.

Mars'ta yaşasaydık maruz kalacağımız muhtemel felaketler 

Mars asteroit kuşağında bulunduğundan sürekli olarak kuyruklu yıldız süpürmeleri,meteor çarpması gibi gök afetlerine maruz kalmaktadır. Yani eğer marslı olsaydık büyük ihtimalle işe giderken meteor çarpması ile büyük depremler yahut meteor düşen alana yakınsanız çarpma ile oluşan etrafa saçılan katı maddeler yüzünden ölecektiniz. Yahut sürekli tedirgin olacaktınız. Peki neden Mars'ta yaşam bulmaya çalışıyorla? Çünkü Mars'ın ince de olsa  bir atmosferi var ve bu meteorların şiddetini azaltıyor yani bir önceki cümlede söylediğim şey olabilir yahut olmama ihtimali de var.Ama bu tedirginlikle ne kadar yaşanır bilinmez.

Mars'ta yaşam ve muhtemel gelecek teknolojisi

Biz şahit olur muyuz bilmem ama, bir gün Mars'ta yaşam başlayacak ve belki de ilerleyen bilim ve teknoloji Phobos'u daha henüz yörüngedeyken parçalayıp yok etmemizi ve bizim Mars'ta kurduğumuz düzeni bozamamasını sağlayacak. Zaman ilerledikçe ulaşım yer altına ve gökyüzüne çekiliyor . Belki de hayal bile edemediğimiz bu teknolojik gelişmeleri uçan arabalar(ya da araba demek yerine hava taşıtı),elektromanyetik dalgalarla rüyaların kaydedilmesi,beyne veri transferi,Marsla Dünya arasında yüksek hızlı yolculuk vb. gelişmeler izleyecek.Bunların her biri olabilir.İmkansız kavramını ortadan kaldıran bilim çalışmaları devam ediyor.

8 yorum:

 1. Güzel bir yazıydı. Mars'ta yaşam olsa da galiba "elit" tabaka dedikleri kodaman kesimi için bir yer olurdu. Fakat Mars yüzeyinde değil de yer altında koloniler kurabilirler. Bir zamanlar Ay içinde de canlılar yaşadığı söyleniyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok doğru söylüyorsunuz mutlaka önce elit bir tabaka yararlanacak. Mara yüzeyine koloni kurmalarına az kaldığını açıkladı yakın zamanda bir şirket. Fakat Mars'taki mağaralar sanki bir yer altı şehri varlığına işaret ediyor.

   Sil
  2. İnsanlık tarihi çok eski zamanlara dayanıyor. Ben, insanların bir zamanlar uzayda, şu ankinden, daha hızlı seyahat ettiklerine ve bizim erişemediğimiz yerlere gittiklerine inanıyorum. Ay ve Mars bunların başında geliyor. Belki de insanlar bir zamanlar oralarda yaşadı...

   Sil
  3. Evet belki de . Meteorlar o insanları yok etmiş olabilir.

   Sil
 2. Dünyadan Marsa giden olursa dediğiniz gibi ilk önce elit tabaka olur bunlar.

  Mars’ta hayatın olduğuna dair iddialar mevcut. İddia edenlerin çoğu da Nasa’nın bunu bildiğini, bildiği halde gizlediğini söylüyorlar. http://www.spaceexplorer.tv şu site iddia edenlerden ve ikna ediciliği de var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet buna dair birçok duyum var mesela uzaylıların var olduğu ve bunun saklandığına dair de. En kısa zamanda bakacağım çok teşekkür ederim.

   Sil
 3. Bilgilendirme için teşekkürler Emre. Saygılar.

  YanıtlaSil